مراحل حسابداری یک شرکت تولیدی

راهنمای مطالعه


  • خدمات حسابداری شرکت های تولیدی

حسابداری شرکت های تولیدی چگونه است؟ مانند همه مشاغل، یک شرکت تولیدی از دنباله ای وقایع موسوم به چرخه حسابداری برای تهیه صورت های مالی استفاده می کند. تولیدکننده ها برخی از شرایط خاص مانند استفاده از روش تعهدی و لزوم یافتن سیستمی برای ارزش گذاری موجودی را نیاز دارند.

یک شرکت تولیدی برای حساب کردن تمام هزینه هایی که در هنگام تهیه محصولات برای فروش مجدد متحمل می شود، هزینه کالاهای تولیدی خود را به خرید اختصاص می دهد. هزینه کالاهای تولیدی شامل سه نوع موجودی است:

  • مواد مستقیم
  • کار در فرایند تولید کالا
  • ارائه کالاهای نهایی

موجودی مواد مستقیم: موجودی مواد مستقیم (همچنین به عنوان مواد اولیه شناخته می شود) کلیه موادی را که شرکت از آن برای تهیه یک محصول استفاده می کند، منعکس می کند. به عنوان مثال، برای یک تولید کننده اتومبیل این مواد شامل فولاد برای بدنه، چرم یا پارچه برای صندلی ها و تمام قطعات دیگر مورد استفاده می باشد. در اصل، هر موادی که می توانید مستقیماً در ساخت خودرو از آن استفاده کنید ، موجودی مواد مستقیم است.

شرکت های تولید کننده می توانند از روش پیگیری موجودی دائمی برای پیگیری موجودی مواد مستقیم خود استفاده کنند.مثلا، مؤلفه هایی که یک سازنده کامپیوتر برای جمع آوری لپ تاپ نیاز دارد ممکن است دارای شماره سریال باشد. هنگام خرید اجزای سازنده ، این اعداد اسکن می شوند.اسکن هزینه را به حساب مستقیم مواد ارسال می کند. هنگام ورود به رایانه قطعات دوباره اسکن می شوند. در آن مرحله ، هزینه به حساب کار در فرآیند منتقل می شود.

موجودی کار در فرایند: در هر مرحله از فرآیند تولید، شرکت احتمالاً مواردی را دارد که در مرحله ساخت هستند اما هنوز کامل نشده اند. یک تولید کننده اتومبیل را تصور کنید که تعداد ماشین تولید شده اش از خط تولید پایین می رود. این شرکت موجودی کار در فرآیند خود را بر اساس میزان پردازش هر محصول ارزیابی می کند.

موجودی ارائه کالاهای نهایی: سرانجام هزینه هایی برای کالاهایی که کاملاً برای فروش به مشتریان آماده هستند، اما هنوز فروخته نشده اند را به عنوان موجودی کالاهای نهایی طبقه بندی می کنند. به عنوان مثال برای سازنده خودرو، این دسته از اتومبیل هایی است که هنوز به نمایندگی های شخصی فروخته نشدند. بدیهی است که هر کالای نهایی که با مشتری مطابقت نداشته باشد بخشی از موجودی تولید کننده است.

خدمات حسابداری شرکت های تولیدی

حسابداری برای یک تجارت تولیدی با ارزیابی موجودی کالا و هزینه کالاهای فروخته شده سروکار دارد. ارزیابی موجودی یک شرکت تولیدی باید بخشی از مواد اولیه ، فرایند کار و کالاهای نهایی را به عنوان بخشی از فرآیندهای تولید خود استفاده کند و هرگونه تعادل نهایی باید برای تشخیص در ترازنامه شرکت به درستی ارزیابی شود. این ارزیابی و ارئه خدمات به فعالیتهای زیر نیاز دارد:

  • اختصاص هزینه مستقیم
  • تخصیص هزینه های اضافی
  • اختلال در هزینه ها

یک شرکت تولیدی باید از یک موجودی دائم یا سیستم موجودی دوره ای استفاده کند تا تعداد واحدهای موجودی را که در اختیار دارد را ردیابی کند. این اطلاعات برای تعیین ارزش موجودی کالا بسیار مهم است. سیستم دائمی باید مقادیر واحد موجودی دقیق را در همه زمان ها داشته باشد.

حسابداری برای مشاغل تولیدی کوچک نیز ضروری است. یک شرکت می تواند این حجم کار را با کوچک کردن مقدار موجودی موجود، تشویق تامین کنندگان به داشتن برخی از موجودی های موجود در سایت، به کارگیری حمل و نقل قطار تأمین کننده و سایر تکنیک هایی که باعث کاهش سطح کلی سرمایه گذاری در موجودی می شود، کاهش دهد. با توجه به موضوعات ذکر شده، اهمیت  نرم افزار حسابداری تولیدی در شرکت ها مشخص شد. دراین مقاله مراحل اصلی حسابداری یک شرکت تولیدی شرح داده شد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست