ترازنامه چیست؟

راهنمای مطالعه


  • اقلام ترازنامه
  • دارايی در ترازنامه
  • بديهی و سرمايه در ترازنامه

ترازنامه یا بیلان (Balance Sheet) برای نمایش وضعیت دارایی، سرمایه و بدهی های واحد های تجاری می باشد. بیلان یکی از مهم ترین گزارشات مالی محسوب می شود. در واقع ترازنامه یکی از صورت های مالی اساسی شرکت می باشد. بیلان در واقع مشخص کننده وضعیت کلی یک واحد اقتصادی یا تجاری را در یک زمان خاص است. به زبان ساده تر باید گفت که یک ترازنامه به ما نشان می دهد که یک شرکت چه مقدار دارایی و بدهی دارد. همچنین نشان دهنده میزان سرمایه صاحبان شرکت نیز می باشد.

به طور معمول ترازنامه به وسیله حسابرسی و ممولا در انتها و پایان دوره های مالی تهیه می شود. 3 بخش اصلی آن شامل دارایی ، بدهی و سرمایه می باشد. این سه بخش تشکیل دهنده معادله اصلی حسابداری هستند. درحقیقت وضعیت کلی و جامع یک ترازنامه باید نشان دهنده یک معادله اصلی حسابداری باشد. به عنوان مثال تجمیع سرمایه و بدهی که به عنوان حقوق صاحبان سهام می باشد برابر با دارایی شرکت می باشد.

اقلام ترازنامه

همانطور که اشاره شد تزازنامه نشان دهنده میزان دارایی، بدهی و سرمایه یک شرکت است. بنابراین یک بیلان باید شامل 2 ستون اصلی هم تراز باشد. این دو ستون شامل دارایی شرکت ، بدهی و میزان سرمایه صاحبان سهام می باشد. این دو ستون به عنوان ستون های اصلی ترازنامه در نظر گرفته می شوند. ترتیب اقلام ترازنامه بر اساس این دو ستون انجام می شود. بدیهی است که بیلان دارای بخش های فرعی دیگری نیز می باشد. در ادامه به بررسی این بخش می پردازیم:

1- دارایی در ترازنامه

ستون دارایی یکی از ستون های اصلی ترازنامه می باشد. میزان نقدینگی یک شرکت در این ستون و به ترتیب از بخش های بالایی به سمت پایین قرار گرفته اند. میزان نقدینگی در ستون دارایی به میزان سهولت تبدیل دارایی به وجه نقد اشاره دارد. بدیهی است که هرچه میزان سهولت تبدیل دارایی به وجه نقد بیشتر باشد، میزان نقدینگی شرکت بیشتر می باشد. به طور کلی دارایی به دو دسته دارایی های جاری مانند پول نقد، حساب قابل نقد، اوراق بهادار و دارایی های غیر جاری مانند دارایی های ثابت و سرمایه گذاری های بلند مدت تقسیم می شود. باید به این نکته توجه کنیم که دارایی های جاری همانطور که مشخص است نقدینگی بالاتری دارند.

2- بدیهی و سرمایه در ترازنامه

ستون دوم در بیلان یا ترازنامه متشکل از 2 بخش شامل بدهی ها و سرمایه صاحبان سهام می باشد. بدهی های شرکت که باید توسط شرکت پرداخت گردد مانند دستمزد و حقوق و یا اجاره بها هستند. بدهی ها در ترازنامه شامل دو نوع بدهی های جاری مانند اجاره ، پرداخت مالیات و بدهی های بانکی و بدهی های غیر جاری نیز مانند مالیات های تعلیق شده و دین های بلند مدت هستند. یک قسمت از این ستون مربوط می شود به سرمایه صاحبان سرمایه شرکت که شامل سرمایه و پول صاحبان آن کسب و کار است. به سرمایه صاحبان سهام ، دارایی خالص گفته می شود.

همانطور که اشاره شد به جز ستون های اصلی ، ترازنامه شامل بخش های دیگری مانند عنوان ترازنامه می باشد. عنوان ترازنامه یا بیلان به عنوان یکی از اقلام ترازنامه شامل نام واحد تجاری یا اقتصادی، نام صورت وضعیت مالی شرکت و تاریخ گزارش است. به طور معمول نام واحد اقتصادی در سطر اول نوشته می شود و نام صورت وضعیت مالی در سطر بعدی و زیر عنوان اصلی درج خواهد شد. در سطر سوم به عنوان تاریخ باید آخرین روز از دوره مالی درج شود.

ترازنامه شامل بخش های فرعی دیگری مانند واحد اندازه گیری ترازنامه( در کشور ما ریال) و جمع حساب(جمع ستون اول و دوم ترازنامه) نیز می باشد. در هنگام جمع دو ستون باید به این نکته توجه شود که باید جمع حساب ها باهم برابر باشد و با نمایش دو خط موازی نشان دهنده بسته شدن حساب باشد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست