اظهارنامه مالیاتی | ارسال اظهار نامه

 

راهنمای مطالعه


 • چه کساني موظف به تنظيم اظهار نامه مالياتي هستند؟
 • روش ارسال اظهارنامه مالياتي

 

اظهارنامه مالیاتی یک کارنامه مالی برای اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مالیات می باشد. ارسال اظهارنامه می تواند به صورت خود اظهاری باشد و یا اینکه حوزه های مالیاتی در اختیار صاحبان مشاغل قرار دهند. این کارنامه مالی برای محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه می شود. در حال حاضر با روش الکترونیکی و از طریق وب سایت سازمان امور مالیاتی، امکان ارائه آن وجود دارد.

ارسال اظهارنامه مالیاتی برای شرکت های فعال و غیر فعالی که در آینده قصد فعالیت دارند به صورت سالانه ، الزامی است. در واقع تمامی شرکت ها و سازمان هایی که طبق قانون مشمول مالیات هستند، باید نسبت به ارسال اظهارنامه اقدام کنند. همانطور که اشاره کردیم به دو شیوه می توان مالیات را پرداخت کرد:

 • روش خود اظهاری: در این روش شرکت خود اعلام می کند که در سال مالی چه میزان سود و درآمد داشته است و آن را در قالب اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه می دهد. بر طبق این اظهار نامه میزان مالیات شرکت به دولت مشخص خواهد شد.
 • روش علی الراس: در این شیوه ماموران اداره مالیات نسبت به تعیین میزان مالیات پرداختی توسط شرکت اقدام می کنند. در حال حاضر بیشتر شرکت ها سعی می کنند که از روش ارسال اظهارنامه مالیاتی، فعالیت و رویداد های مالی خود را ارائه دهند.

چه کسانی موظف به تنظیم اظهار نامه مالیاتی هستند؟

همانطور که اشاره شد تمامی شرکت ها و سازمان هایی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید نسبت به ارائه و ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند. در واقع تمامی شرکت هایی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند. مالیات هایی که شرکت ها باید پرداخت کنند به دو دسته تقسیم می شوند:

 • مالیات های مستقیم: این نوع مالیات شامل مالیات بر درآمد ها و مالیات بر دارایی می باشد. بنابراین مالیات مربوط به درآمد ها و املاک و مستغلات مالیات مستقیم نام دارد. بدیهی است که در صورت داشتن درآمد و دارایی باید اظهارنامه مالیاتی برای سازمان امور مالیاتی تنظیم گردد.
 • مالیات غیر مستقیم: این نوع مالیات شامل انواع مالیات بر مصرف که آن را به هنگام خرید کالا پرداخت می کنیم و یا مالیات بر ارزش افزوده و مالیات های گمرکی. ممکن است برای محدود کردن واردات بی رویه برخی مالیات های سنگین بر کالاهای گمرکی وارد گردد.

به طور کلی بر طبق ماده 1 قانون مالیات های مستقیم ، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تهیه و تنظیم اظهار نامه مالیاتی می باشند. این قانون برای کلیه شرکت های غیر قعال و فعال صدق می کند و در صورت عدم ارسال به موقع، مشمول جریمه خواهند بود.

حتما بخوانید : مالیات شرکت های غیرفعال

روش ارسال اظهارنامه مالیاتی

در گذشته شرکت ها، اظهارنامه مالیاتی را به صورت مستقیم و حضوری به اداره امور مالیاتی تحویل می دادند. در حال حاضر برای جلوگیری از مراجعه حضوری و اتلاف وقت و همچنین بررسی دقیق مدارک ، صاحبان مشاغل می توانند بعد از دریافت فرم اظهارنامه مالیاتی از وب سایت و سامانه سازمان امور مالیاتی کشور، آن را بر حسب رویداد های مالی شرکت تکمیل و از طریق پایگاه اینترنتی امور مالیاتی و دارایی نسبت به تنظیم و ارسال اظهارنامه اقدام کنند. کسانی که مشمول این قانون هستند به شرح ذیل هستند:

 • کلیه اشخاص حقیقی و یا حقوقی دارای فعالیت تجاری
 • اشخاصی که در داخل و یا خارج از کشور مشغول به فعالیت هستند. (در صورت اقامت در ایران)
 • اشخاصی که درآمدشان از طریق فعالیت های داخل ایران می باشد و در ایران اقامت دارند.
 • تمامی اشخاص غیر ایرانی که در ایران فعالیت دارند و موفق به کسب درامد از طریق فعالیت های تجاری خود شده اند.

امروزه تنظیم اظهارنامه مالیاتی نسبت به گذشته آسان تر شده است. در گذشته و تا قبل از سال 1391 در ایران، ارسال اظهارنامه مالیاتی به شیوه سنتی انجام می شد. در واقع صاحبان مشاغل باید اظهارنامه های کاغذی را از مراجع مربوطه خریداری می کردند و آن را تکمیل و ارسال می کردند. همانطور که اشاره کردیم در حال حاضر این عمل به صورت اینترنتی نیز امکان پذیر است. استفاده از روش مجازی موجب سهولت بیشتر در ارسال اظهارنامه شده است.

بعد از ارسال اظهارنامه ، به شرکت ها فرصت داده می شود که در یک فاصله زمانی دفاتر قانونی شرکت خود را نیز به اداره مالیاتی ارائه دهند. در صورت مغایرت در اطلاعات دفاتر قانونی مانند دفتر کل و دفتر روزنامه با اظهارنامه مالیاتی، امکان در نظر گرفتن جریمه های سنگین برای شرکت وجود دارد. در این جا مراحل ثبت نام و ارسال اظهارنامه به صورت اینترنتی را ذکر می کنیم:

 • ثبت نام در وب سایت و دریافت کد رهگیری
 • تایید اطلاعات ثبت نام و دریافت فرم اظلاعات کاربری
 • ثبت نام کد اقتصادی
 • تایید ثبت نام کد اقتصادی
 • تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت الکترونیکی
 • اراسل اظهارنامه از طریق سامانه
 • دریافت کد رهگیری
 • پرداخت قبض های مالیاتی از طریق سامانه و به صورت الکترونیکی

تمامی اظهارنامه هایی که به سازمان امور مالیاتی تسلیم می شوند تا ظرف مدت حداکثر 12 ماه توسط این سازمان بررسی می شوند. بر اساس ماده 156 قانون مالیات های مستقیم ، اداره دارایی مکلف می باشد که در بازه زمانی تعیین شده، نسبت به بررسی اظهارنامه های ارسال شده اقدام کند. بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی تا حداکثر 30 روز می توانید نسبت به اصلاح و تصحیح اظهارنامه اقدام نمایید.

اصلاح اظهارنامه های مالی ارسال شده بر اساس ماده 226 قانون مالیات های مستقیم وضع شده است. بنابراین در مدت زمان تعیین شده می توانید نسبت به اصلاح آن اقدام کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست