قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا

راهنمای مطالعه


  • طلافروشان باید مالیات بدهند یا خریداران؟
  • به چه روش مالیات برارزش افزوده طلا حساب میشود؟
  • زیر سوال رفتن عدالت در مورد اخذ مالیات از خریدار

 

طبق آخرین بررسی نمایندگان مجلس، نرخ مالیات یک سری از کالاها مثل :کالاهای نفتی،سیگار،نوشابه ، فلزات گرانبها واز جمله مهمترین و پر حاشیه ترین آن طلا مورد ارزیابی قرار گرفت. اصل طلا،جواهرو پلاتین، معاف از مالیات میباشد. اما در بحث اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده شامل (9/0) مالیات میباشد.همه طلا فروشان، مکلفند در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کرده.وکلیه خرید وفروش خود را اطلاع بدهند. در این سامانه باید، ارزش اصل طلا، جواهر یا پلاتین، اجرت ساخت، سود فروشنده، جداگانه باید در صورتحساب الکتریکی گزارش داده شود.در صورت کتمان یا ثبت نام نکردن در سامانه فوق، طبق ماده(39) این قانون،شامل جریمه نه درصد جریمه میشود.

طلافروشان باید مالیات بدهند یا خریداران؟

بعضی ها عقیده دارند چرا مالیاتی که همه اصناف میدهند. را زرگرها نباید پرداخت کنند. وطلا فروشان مسئول پرداخت این مالیات باید باشند. ولی در واقع مالیات رو خود مصرف کننده طلا پرداخت میکند. و فروشنده طی دوره های سه ماه آن را به دولت پرداخت میکند.البته پیشنهاد کاهش مالیات برارزش افزوده 9به 3 درصد هنوز در مجلس تائید نشده است.برخی از نمایندگان معتقدند. از آنجایی که یک دولت با گرفتن مالیات میتواند. کارهای اجرایی کشور را پیش ببرد ودر مواقع بحرانی بتواند به کشور کمک کند.و نظر بر این دارند که در حال حاضر ما کمترین نرخ مالیات رو نسبت به کشورهای همسایه دریافت میشود.

به چه روش مالیات برارزش افزوده طلا حساب میشود؟

تنها موردی که هنگام فروش از بین میرود.اجرت ساخت اون هست. واصل کالا قابل خرید وفروش میباشد.پس مالیات بر ارزش افزوده باید از اجرت ساخت گرفته شود.طلا کالایی است که مجددا وارد چرخه شده و مجدد تبدیل به محصول ساخته شده میگردد.در واقع از یک کیلو طلا که چندین بار ساخته و ذوب میشود. چند بار ارزش افزوده گرفته میشود.

برای مثال اگر قیمت یک گرم طلای خام 115000 تومان باشد و اجرت متوسط برای هر گرم طلای ساخته شده 15000تومان در نظر بگیریم مبلغ طلا و اجرت برای هر گرم 130000 تومان وبه این مبلغ 7/0 سود فروشنده نهایی (مغازه خرده فروشی ) اضافه ودر نهایت مبلغ هر گرم طلای ساخته شده با اجرت و سود مغازه دار 139000 تومان خواهد بود. بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی به این مبلغ 9/0 هم ارزش افزوده اضافه واز مشتری اخذ و به این سازمان پرداخت میشود. یعنی در واقع 12500 برای یک گرم طلا سازمان امور مالیاتی اخذ میکند.

زیر سوال رفتن عدالت در مورد اخذ مالیات از خریدار

در واقع با سه بار معامله، خرید وفروش، خریدار باید معادل کل قیمت طلا را مالیات و هزینه پرداخت کند.از برخی از کارشناسان براین اعتقاد هستند که روش اخذ مالیات از مصرف کننده نهایی اصلا عادلانه نیست.این گروه بر این باورند که طلا کالای مصرفی نیست، بلکه یک سرمایه برای تولید کننده و مصرف کننده به شمار می رود. که با حفظ ارزش واقعی مجدد به چرخه تولید برمیگردد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                               

                                                                linkedin                 twitter                   telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست