مالیات بر ارزش افزوده رستوران ها

راهنمای مطالعه


  • دریافت ارزش افزوده از کدامین رستوران ها قانونی است؟
  • آیا فست فود فروش ها مشمول مالیات بر ارزش افزوده میباشند؟
  • مالیات بر ارزش افزوده تالارهای پذیرایی چطور حساب میشود.

طبق گفته رئیس انجمن حمایت ازحقوق مصرف کننده و طی دستور سازمان مالیات، رستوران ها از دریافت مالیات ارزش افزوده معاف هستند. دریافت هر گونه مالیات بر ارزش افزوده از سوی رستوران ها تخلف و به طور قطع بازرسی اصناف با واحد های متخلف باید برخورد کنند.البته جای سوال هنوز هست که چرا رستوران هایی که زیر نظر معاونت میراث فرهنگی هستند اجازه دارند. دریافت حق سرویس یا مالیات بر ارزش افزوده داشته باشند.

دریافت ارزش افزوده از کدامین رستوران ها قانونی است؟

قانون مالیات بر ارزش افزوده شامل:چلو کبابی ها،سالن های غذا خوری،سفره خانه های سنتی،اغذیه فروشی های زنجیره ایی و کافی شاپ ها با مالکیت واحد یا عنوان تجاری میباشد.وبه صورت زنجیره ایی فعالیت میکنند، مشمول دریافت مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

آیا فست فود فروش ها مشمول مالیات بر ارزش افزوده میباشند؟

در بین رستوران ها ،اغذیه فروشی هایی که در آنها سرعت طبخ غذا بالا هست مثل فست فود ها دریافت مالیات بر ارزش افزوده از آنها غیر قانونی میباشد،البته یک نکته غیر منصفانه هم که از نظر ها دور میماند. مالیات اقلامی هست که مصرف کننده یک بار آنها را پرداخت کرده است. مثل نوشابه و یا چاشنی ها که باید مورد توجه بازرسان قرار گیرد.
تنها رستوران هایی که خدمات خود را به صورت ثابت در محل رستوران ها ارائه میکنند ودارای نشان تجاری میباشند باید مالیات دریافت کنند. واین شامل فست فود ها نمیباشد.

مالیات بر ارزش افزوده تالارهای پذیرایی چطور حساب میشود.

اعتراضی که وارد نشد. رئیس تالارهای پذیرایی با اشاره به اینکه تالارها در تمامی طول سال باز نیستند اما بابت 365 روز سال باید مالیات بر ارزش افزوده بدهند گفته با توجه به برقراری جشن ها و عروسی ها در باغ های شخصی که بدون مجوز اقدام به برگزاری جشن ها و مراسم هستند. و با توجه به بالا بودن هزینه ها و کم شدن عقد قرار داد عروسی و مراسم این عادلانه نیست که ما مالیات برارزش افزوده هم متقبل بشویم.هزینه های گرفته شده تالار ها که شامل:هزینه ورودی ،هزینه منوی غذا، حق سرویس و دیگر هزینه ها مثل سفره عقد ، خدمه که 10 درصد به عنوان حق سرویس و 6 درصد به عنوان مالیات بر ارزش افزوده حساب میشود.

امیدوارم خواند این مقاله برایتان مفید باشد در صورتیکه پرسش و پاسخ مالیاتی دارید می توانید آنرا با ما در میان بگذارید

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست