مفاصا حساب به زبان ساده

راهنمای مطالعه


 • مفاصا حساب مالیاتی چیست؟
 • مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی

مفاصا حساب چیست؟ واژه مفاصا حساب برای بیمه ، امور مالیاتی و سهام به کار برده می شود. این واژه در لغت به معنی تصفیه کردن است. بعد از رسیدگی به حساب شخصی و مالیاتی مؤدی به او یک سند تحویل می دهند که این سند مفاصا حساب نام دارد.

اما مفاصا حساب برای چه واردی کاربرد دارد؟ به طور معمول برای رهن و اجاره و انتقال ملک، شخص انتقال دهنده وظیفه دارد برای تادیه هزینه به انتقال گیرنده ، مفاصا نامه را دریافت کند. با توجه به ماده 38 قانون، در تمامی قرارداد ها شخص انتقال دهنده موظف است که در هنگام پایان قرارداد مفاصا نامه را دریافت و به واگذارنده ارائه دهد. البته مفاصا حساب انواع مختلفی دارد و منحصر به انتقال ملک و املاک نمی شود. در ادامه انواع مختلف مفاصا نامه را ذکر خواهیم کرد.

 • مفاصا حساب مالیاتی شامل (شرکت، خودرو، ملک ، دارایی و نقل و انتقال سهام )
 • مفاصا حساب بیمه

مفاصا حساب مالیاتی چیست؟

همانطور که اشاره شد، برگه مفاصا حساب به عنوان یک سند تسویه به مؤدی ارائه می شود. در مورد موارد مالیاتی نیز همین امر صدق می کند و بعد از انجام امور تسوبه حساب مالیاتی مودی ، سند مفاصا حساب به وی ارائه می شود که نشان دهنده شفافیت امور مالیاتی و حصول اطمینان برای شخص مؤدی می باشد.

باید به این نکته توجه شود که دریافت مفاصا حساب همیشه به معنای تسویه حساب قطعی نمی باشد. این سند گاهی برای ارائه به سازمان ها و نهاد ها تنظیم می شود. اما به طور کلی مفاصا حساب مالیاتی مدرکی است که در هنگام روشن شدن میزان بدهی مالیاتی به شخص ارائه می شود. برای دریافت مفاصا حساب مالیاتی مراحلی باید انجام و مدارکی باید ارائه شود:

 • به عنوان اولین قدم ، باید اصل بدهی مالیاتی به سازمان اداره دارایی پرداخت و رسید دریافت شود.
 • درخواست گواهی مفاصا حساب توسط مؤدی برای صدور مفاصا حساب مالیاتی
 • درج درخواست به صورت کتبی و درخواست بخشودگی مالیاتی
 • اقدام به تهیه خلاصه پرونده مالیاتی مؤدی
 • طی شدن مراحل اداری بعد از ارسال درخواست و دریافت میزان بدهی
 • تایید خلاصه وضعیت و تسویه حساب مالیاتی مؤدی
 • تعیین میزان بدهی مالیاتی و پرداخت آن توسط مؤدی تحویل گواهی مفاصا حساب مالیاتی به مؤدی بعد از تسویه کامل بدهی

برای ارائه درخواست مفاصاحساب به سازمان امور مالیاتی کشور، می توان از طریق سامانه اینترنتی اقدام کرد. با مراجعه به وب سایت مربوطه می توان از شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت مفاصاحساب مالیاتی آگاه شوند. همانطور که اشاره شد، مفاصاحساب مالیاتی شامل موارد گوناگونی مانند مفاصاحساب ملک ، شرکت و خودرو می شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

1-مفاصا حساب مالیاتی شرکت
تمامی شرکت های غیر تجاری برای دریافت کد اقتصادی باید در اداره امور مالیاتی کشور ثبت نام کنند. این شرکت ها و سازمان ها موظف هستند که در انتهای هر سال مالی ، امور مالی و سود و زیان شرکت را در قالب اظهارنامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی کشور ارسال کنند. در صورتی که یک شرکت یا سازمان، کد اقتصادی دریافت نکند، در واقع اجازه هیچگونه فعالیت قانونی را نخواهد داشت.
در صورت عدم تحویل اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی جریمه های سنگینی در انتظار شرکت خواهد بود. تنها در صورتی شخص می تواند مفاصا حساب مالیاتی شرکت را دریافت کند که مالیات مربوطه را پرداخت کرده باشد.

2- مفاصا حساب مالیاتی خودرو
تمامی مشاغل مربوط به خودرو مانند صاحبان خودرو های باری ، مسافربری و شخصی مشمول مالیات هستند. در واقع بعد از تسویه مالیات تعیین شده برای شخص، آن شخص می تواند سند مفاصا حساب مالیاتی خودرو را دریافت کند. همانطور که اشاره شد برای اگاهی از شرایط مفاصا حساب می توان به سامانه امور مالیاتی کشور مراجعه کرد. همچنین دارندگان خودرو می توانند برای دریافت مفاصا حساب به دفاتر پیشخوان دولت و یا دفاتر پست مراجعه کنند.

3- مفاصا حساب مالیاتی ملک و املاک
به تمامی امور مربوط به ملک و املاک مانند رهن ، اجاره و نقل و انتقالات ، مالیات تعلق می گیرد. شخص مؤدی بعد از استعلام میزان مبلغ دارایی ها باید اقدام به دریافت مفاصا حساب مالیاتی ملک کند. میزان قیمتی که اداره دارایی برای یک ملک تعیین می کند با قیمت واقعی متفاوت است. این مبلغ در هنگام خرید و فروش در حدود 5 درصد از ارزش یک ملک می باشد.

4- مفاصا حساب نقل و انتقال سهام
در حال حاضر میزان مالیاتی که به نقل و انتقالات سهام تعلق می گیرد در حدود 4 درصد ارزش سهم سهام می باشد. پرداخت این مالیات بر عهده شخص انتقال دهنده است. بنابراین نقل و انتقال سهام مانند سایر معاملات مشمول مالیات می شود.

حتما بخوانید : معافیت مالیاتی سال 98

مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی

با توجه به بند های ماده 37 و 38 قانون تامین اجتماعی، مفاصا حساب در واقع به معنی تسویه نهایی با سازمان بیمه تامین اجتماعی می باشد. به عنوان مثال بر اساس ماده 37 ، برای هرگونه تسویه حساب ملک و املاک، اجاره و رهن شخص انتقال دهنده باید مفاصا حساب سازمان تامین اجتماعی را دریافت و به شخص مورد نظر ارائه دهد. همچنین بر اساس ماده 38 ، مفاصا حساب باید در هنگام پایان یافتن هر گونه قرارداد توسط شخص انتقال دهنده به انتقال گیرنده تحویل داده شود. در حقیقت این عمل به معنی اتمام قرارداد انتقال دهنده با بیمه تامین اجتماعی می باشد.

مفاصا نامه هنگام درخواست توسط انتقال دهنده شامل دو بخش می باشد:

 • مفاصا حساب بیمه
 • مفاصا حساب مالیاتی

لازم به ذکر است که ثبت حسابداری مفاصا حساب دارای دو حالت است. گاهی اوقات سازمان بیمه تامین اجتماعی خود اقدام به صدور برگه مفاصا حساب می کند که در این صورت این سازمان دارای حق و حقوق مشخصی خواهد بود. برخی اوقات نیز خود سازمان بعد از بررسی مدارک مانند فهرست گزارشات بیمه ، اقدام به صدور مفاصا حساب می کند. که در این صورت کارفرما به میزان 5 درصد از مبلغ بیمه را به شخص، بدهکار می شود.

برای دریافت مفاصاحساب و تسلیم آن به شخص انتقال گیرنده، باید شخص انتقال دهنده مدارکی را ارائه دهد. مدارک مورد نیاز برای مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی موارد زیر را در برمی گیرد:

 • داشتن کد کارگاهی و انجام ردیف پیمان
 • اخذ گواهی معرفی کارفرما برای دریافت مفاصاحساب بیمه
 • ارائه سند مقدار بدهی با توجه به کد کارگاهی

باز هم در صورتیکه هرگونه سوال مالیاتی از قسمت پرسش و پاسخ بپرسید

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست