نحوه محاسبه مالیات حقوق در سال 1399

راهنمای مطالعه


 • مالیات بردرآمد به چه مشاغلی تعلق می گیرد؟
 • سیستم مالیاتی شرکت ها در ایران

مالیات بر درآمد و حقوق (Income Tax) یک نوع مالیات مستقیم است. این مالیات، مستقیماً بر درآمد شخصی کارکنان دولتی و خصوصی تعلق می گیرد. در واقع مالیات بر درآمد، مالیاتی است که از درآمد خودتان می پردازید. مالیات حقوق بر اساس قانون بودجه در هر سال توسط سازمان مالیاتی کشور تعیین می شود. همچنین در کنار تعیین میزان مالیات بر درآمد، سقف معافیت مالیاتی نیز در هر سال مشخص می شود. در ادامه میزان تعیین شده سقف مالیاتی و نرخ مالیات بر درآمد سال 99 را ذکر می کنیم:

1-بر اساس قانون بودجه سال 1399 و با توجه به ماده 84 قانون مالیات های مستقیم در کشور، میزان و سقف معافیت مالیاتی 360000000 ریال تعیین شده است. این به این معنی است که در سال 1399 تا سقف حقوق 36000000 هزارتومان شامل معافیت مالیات می شود.
2- میزان تعیین شده برای مالیات بر درآمد کارکنان دولت و بخش های غیر دولتی به شرح زیر است:

 • در صورتی که حقوق دریافتی از سقف معافیت مالیاتی ذکر شده 5/1 برابر بیشتر باشد، حدود 10 درصد مالیات تعلق می گیرد.
 • اگر میزان حقوق 5/2 برابر سقف تعیین شده باشد، تا 15 درصد باید مالیات پرداخت شود.
 • در صورتی که میزان حقوق 5/2 تا 4 برابر باشد مشمول 20 درصد مالیات می باشد.
 • در صورتی که میزان حقوق دریافتی کارکنان بیشتر از 4 برابر سقف تعیین شده باشد، 25 درصد مالیات تعلق می گیرد.

3- افراد شاغل و بازنشسته در دانششگاه ها و موسسات عالی و اعضای هیات علمی دانشگاه ها با توجه به ماده 5 مالیاتی کشور، مشمول مالیات بر درآمد با نرخ 10 درصد هستند.

دولت از مالیات بر درآمد های مشاغل به عنوان یک منبع اصلی و کلیدی برای تامین منابع مالی فعالیت هایش و ارائه خدمات به کشور استفاده می کند. در این قانون افرادی که درآمد بالاتری دارند نسبت به افرادی که درآمد کمتری دارند، مالیات بیشتر پرداخت می کنند. تمامی کسب و کارها بر اساس قانون هر ساله باید میزان درآمدهایشان را به دولت گزارش دهند.

مالیات بردرآمد به چه مشاغلی تعلق می گیرد؟

مالیات بر درآمد علاوه بر کارکنان دولتی و خصوصی به سایر مشاغل نیز ممکن است تعلق بگیرد. در ادامه این نوع فعالیت ها را ذکر می کنیم.

 • درآمد و پولی که از اشتغال کسب می کنید ( دولتی و خصوصی )
 • خود اشتغالی مانند خدماتی که از طریق وب سایت یا برنامه ها ارائه می دهید و سودهایی را کسب می کنید.
 • حقوق بازنشستگی دولتی و حقوق بازنشستگی شرکت های خصوصی
 • درآمد اجاره (مگر اینکه کمتر از اجاره حد مجاز از مستاجر دریافت کنید)

در ایران این تقسیم بندی بر اساس حوزه فعالیت انجام می شود. برای افراد شاغل و کارکنان دولتی و خصوصی نیز همانطور که اشاره کردیم، هر ساله قوانین جدیدی وضع می شود و میزان سقف معافیت مالیاتی مشخص می گردد. انواع مالیات بر درآمد در ایران شامل:

 • مالیات بر درآمد و حقوق مشاغل دولتی و غیر دولتی
 • دریافت مالیات بر درآمد اجاره املاک و املاک
 • مالیات بر درآمد های وکلا
 • مالیات بر درآمد فعالیت های کشاورزی

حتما بخوانید :معافیت مالیاتی سال 98

سیستم مالیاتی شرکت ها در ایران

سیستم مالیات بر در آمد شرکت های ایرانی یک سیستم دو لایه است. در واقع ترکیبی از سیستم های کلاسیک و انتسابی می باشد. سود شرکت ها ابتدا در سطح شرکت ها تقسیم و هیچ اعتباری در سطح سهامدار اعطا نمی شود و از طرف دیگر سود سهام تقسیم شده توسط شرکت ها در بین سهامداران، از پرداخت مالیات معاف است.

نهادها و شرکت های ایرانی در هرجایی که درآمد داشته باشند، مشمول مالیات بر تمام درآمد می شوند. اشخاص غیرایرانی مشمول مالیات بر درآمدی هستند که از طریق اعطای مجوزها و سایر حقوق یا از طریق تهیه آموزش و کمکهای فنی به دست آورده اند. وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی، بنگاه های بودجه ای دولت و شهرداری ها مشمول مالیات نیستند. سود کل شرکتها و سود حاصل از فعالیتهای سودآور سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج از کشور حاصل می شوند، مشمول مالیات بر در آمد می شود.

به دلیل امکانات و ابزار های این سیستم مانند پشتیبانی از کدینگ وزارت امور اقتصاد و دارایی، امکان صدور سند های حسابداری موقت، پشتیبانی از فرایندهای شرکت های دولتی و ثبت عملیات حسابداری استفاده از این نوع سیستم حسابداری رایج می باشد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست