تراز آزمایشی چیست؟ | تفاوت تراز آزمایشی با ترازنامه

راهنمای مطالعه


 • ویژگی، تراز آزمایشی چیست.
 • آیا تفاوتی در تراز آزمایشی با ترازنامه وجود دارد؟
 • چند نوع تراز آزمایشی داریم؟
 • مهمترین اشتباهاتی که تراز آزمایشی باعث میشود. محاسبه تراز نشود.
 • چه اشتباهاتی در تراز آزمایشی اثر ندارد؟
 • آیا اشتباهاتی است که موجب ثبت زدن جدید شود.

مانده گیری حساب ها در پایان هر ماه که در دفتر کل ثبت و مورد استفاده برای گزارش مالی میباشد.تراز آزمایشی گفته میشود. که برای تهیه، تراز آزمایشی نام حساب و مانده گیری آن را در ستون های بدهکار یا بستانکار می نوسیم، که باید نتیجه آن با جمع مانده با مانده بستانکار برابر باشد. اگر در تراز آزمایشی، جمع بدهکار و بستانکار با هم مساوی نباشد.در نتیجه گیری شاهد سه اتفاق زیر خواهیم بود

1.عدم انتقال صحیح اعداد از دفتر روزنامه به کل
2. عدم انتقال مانده درست از دفتر کل به تراز آزمایشی
3.عدم تشخیص مانده حساب از نظر بدهکاری یا بستانکاری

ویژگی، تراز آزمایشی چیست.

در تراز آزمایشی میتوان تمامی حساب ها و سود وزیان را همزمان دید و مقایسه کرد. هدف از تراز آزمایشی ثبت موجودی کالاهای بدهکار و بستانکاردر دفتر کل و به وجود آوردن اطلاعات لازم برای گزارش گیری پایان دوره میباشد.در صورت تساوی بودن بدهکار و بستانکار این اطمینان را میتوان داشت که تمامی محاسبات که از دفتر روزنامه به کل انتقال داده شده است مساوی بوده است.و مانده بدهکار و بستانکار هر حساب به طور صحیح حساب شده است ودر تراز آزمایشی نیز درست جمع زده شده است.

برای مدیریت مالی کسب و کار نیاز به یک نرم افزار حسابداری متناسب با شغلمان داریم. صاحبان مشاغل با توجه به تنوع نرم افزارهای حسابداری گاهی اوقات در انتخاب نرم افزار مناسب حرفه خود با مشکل مواجه می شوند. با استفاده از نرم افزار حسابداری جمع، شما می توانید به سادگی بخش حسابداری را مدیریت کنید. اما عملکرد این نوع از نرم افزار ها چگونه است؟ در نرم افزار های مالی که در حال حاضر در بازار رایج هستند، بعد از انجام یک رویداد و فعالیت مالی مانند خرید و فروش ، به طور کامل عملیات هایی مانند گزارشات حسابداری و مدیریتی دفتر کل و روزنامه و دفتر معین ، سود حاصل از فروش، کاهش موجودی انبار، افزایش فروش و حساب بدهکاران در آن به صورت اتوماتیک درج خواهد شد.

بهترین نرم افزار حسابداری چیست؟

نرم افزار حسابداری که قادر باشد تمامی نیاز های شرکت شما را در زمینه تولید کالا و خدمات برطرف کند و همچنین بتواند به صورت بهینه موجب مدیریت هوشمند کسب و کار شما شود، بهترین نرم افزار حسابداری برای کسب و کار شما می باشد. صاحبان مشاغل باید بتوانند از میان نرم افزارهای حسابداری موجود، بهترین نرم افزار را متناسب با نیاز و براساس اهداف شرکت و یا فروشگاه برای کنترل فرآیندهای مالی درون و برون سازمانی انتخاب کنند.

در واقع هیچکدام از نرم افزار های مالی کامل نیستند و برای همه کسب و کار ها مناسب نمی باشند. مدیران باید با توجه به نیازشان نرم افزار حسابداری مدیریت مورد نظر را انتخاب کنند. با پیشرفت فناوری و استاندارد های مالی تعداد نرم افزار های مالی حسابداری و حسابرسی در حال افزایش می باشد. انتخاب نادرست یک نرم افزار مالی برای شرکت می تواند منجر به افزایش هزینه های یک شرکت شود. بنابراین برای انتخاب یک نرم افزار مالی مناسب باید به نکاتی توجه کنیم:

 • نرم افزار مالی را مناسب با نیاز های شرکت انتخاب کنیم.
 • توجه به استاندارهای حسابداری که همواره در حال تغییرند.
 • استفاده از مشاوره برای انتخاب یک نرم افزار حساب داری مناسب و خوب
 • طراحی نرم افزار حسابداری اختصاصی

همانطور که اشاره کردیم گاهی ممکن است یک شرکت برای انجام امور مالی خود از یک نرم افزار مالی اختصاصی استفاده کند. این نوع نرم افزار ها متناسب با نیاز های شرکت ، توسط متخصصان ساخته می شوند. شرکت های دولتی و بعضی از شرکت های خصوصی ممکن است از نرم افزار های رایج حسابداری استفاده نکنند و دست به طراحی یک نرم افزار مالی جدید بزنند که بتواند سیستم های متنوع شرکت را پاسخگو باشد.

آیا تفاوتی در تراز آزمایشی با ترازنامه وجود دارد؟

در اصل در تراز آزمایشی حسابدار برای کنترل و توازن برای مانده گیری دفتر کل میباشد ولی در ترازنامه صورت مالی یک شرکت یا موسسه در یک دوره مالی نشان داده میشود.و نکته قابل توجه این است که در تراز آزمایشی 4 ستون برای گردش بدهکار و بستانکار نشان دهنده جمع گردش عملیات روزنامه میباشد.و دوم اینکه در تراز آزمایشی حساب های دائم و موقت آورده میشود.اما در تراز نامه فقط مانده حساب دائمی گزارش میشود.که به نوعی سند افتتاحیه دوره مالی به حساب می آید.

چند نوع تراز آزمایشی داریم؟

تراز ازمایشی دو ستونی:کاربردی ترین شکل تراز دو ستونی است. در این شکل که در ان مانده تمام حسابهای دفتر کل در دو ستون بدهکار و بستانکار زیر هم ثبت میشود. و با جع ستون باید تراز باشد یعنی مانده بدهکار با مانده بستانکار یکی باشد که در این صورت است که تمامی اسناد حسابداریما تراز بوده و کامل در دفتر کل ثبت شده است.

تراز آزمایشی چهار ستونی:به دلیل نشان دادن گردش حسابها استفاده بیشتری برای مدیران دارد.و در چهر ستون تهییه میشود. که دو ستون بدهکار وبستانکار در هر سطر یکی پر میشود ولی ستون های گردش مالی هر دو همزمان پر میشوند.

تراز ازمایشی شش ستونی: برای یک بازده زمانی مشخص تهیه میشود و در آن گردش حساب پیش ازدوره و طی دوره نشان داده میشود

تراز آزمایشی هشت ستونی:ترازی که در آن مانده ابتدای دوره، یا افتتاحیه نیز نمایش داده شود. تراز هشت ستونی گفته میشود.

مهمترین اشتباهاتی که تراز آزمایشی باعث میشود. محاسبه تراز نشود.

 • اشتباه نقل اعداد از دفتر روزنامه به دفتر کل و دفتر معین
 • ثبت زدن مبلغی در بدهکار به جای بستانکار
 • اشتباه در مانده گیری حساب ها
 • اشتباه در انتقال مبلغ حسابها به تراز آزمایشی
 • اشتباه در جمع ستون بدهکار وبستانکار
 • انتقال مانده بدهکار یک حساب به ستون بستانکار و بر عکس
 • اگر اشتباهی رخ داد برای سریع به دست آوردن اشتباهات میتوان از تقسیم استفاده کرد.

اگر تفاوت بین جمع ستونهای بدهکار و بستانکار بر 2 قابل تقسیم باشد نشان دهنده آن آست که یک مانده بدهکار در ستون بستانکار یا یک مانده بدهکار در ستون بستانکار وجود دارد. واگر تفاوت بین ستون های بدهکار و بستانکار تراز ازمایشی بر 9 تقسیم شود ممکن است دو نوع اشتباه رخ داده شده است.

چه اشتباهاتی در تراز آزمایشی اثر ندارد؟

کلیه مبالغ مندرج که در بدهکار ثبت شده، با مبالغ که در بستانکار ثبت شده یکی است.
مانده بدهکار یا بستانکار حسابها به درستی محاسبه و به تراز آزمایشی نقل شده است
جمع ستونهای بدهکار و بستانکار تراز آزمایشی صحیح است

آیا اشتباهاتی است که موجب ثبت زدن جدید شود.

امروزه شرکت های حسابداری با نرم افزار های دقیق حسابداری درصد خطا را در ثبت زدن تراز نامه خیلی کم کرده است.ولی اگر این 3 خطا رخ دهد باید ثبت از اول انجام شود

 • حسابدار اشتباها جابجایی در نام حساب داشته است
 • حسابدار اشتباها مبلغی غیر از مبلغ واقعی ثبت کرده است
 • حسابدار اشتباها نام حساب دیگری را ثبت کرده است

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست