حسابداری دولتی

راهنمای مطالعه


 • چه کسانی از گزارشات حسابداری دولتی استفاده می کنند؟

حسابداری دولتی چیست؟ برای اتخاذ تصمیمات صحیح و تخصیص منابع مالی به برنامه ها و فعالیت های سازمان های دولتی نیاز به یک فرایند برای جمع آوری اطلاعات است ، که به آن حسابداری دولتی گفته می شود. امکان بررسی ، تجزیه و تحلیل، گزارش دهی و همچینن بررسی تمامی فعالیت های مالی سازمان های دولتی در این نوع از حسابداری فراهم می شود.

به طور کلی حسابداری دولتی تمامی عملیات وصول و پرداخت های منابع مالی دولت را به علاوه ی نگهداری از حساب های سازمان های دولتی و تهیه گزارشات مالی را شامل می شود. برخی نیاز های اساسی در سازمان های دولتی فقط با صورت های مالی رفع می شود. این نیاز های اساسی شامل موارد زیر می باشند:

 • به دلیل محدودیت های اساسی درمورد ماهیت و نوع، طبقه بندی و محتویات حساب ها برای دولت ها و سازمان های دولتی یک نیاز قانونی ایجاد می شود.
 • برای نیازهای نظارتی در عملیات های مربوط به اجرای بودجه و بررسی عملکرد سازمان ها ، قوه مقننه و دولت و افراد در سمت نظارتی نیاز به اطلاعات کافی دارند.
 • به دلیل نیاز های اطلاعاتی تمامی مدیران سازمان های دولتی برای برنامه ریزی دقیق تر و اجرای عملیات به بهترین شکل ممکن نیاز به گزارشات به موقع و سریع دارند.

چه کسانی از گزارشات حسابداری دولتی استفاده می کنند؟

استفاده کنندگان از گزارشات حسابداری دولتی به دو گروه، شامل درون سازمانی و برون سازمانی تقسیم می شوند.

درون سازمانی: برخی از مدیران، حسابرسان داخلی و مدیران برنامه ریزی با وجود دسترسی به اطلاعات مالی برای برنامه ریزی و اخذ تصمیمات بهتر نیازمند استفاده از گزارشات حسابداری دولتی می باشند.

برون سازمانی: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حسابرسان مستقل در داخل سازمان اشتغال ندارند. این اقشار بر اساس قانون می توانند از اطلاعات گزارشات حسابداری دولتی استفاده کنند. در واقع مسئولین مربوطه موظف هستند که این اطلاعات را در اختیار این افراد قرار دهند. حسابداری دولتی با حسابداری بازرگانی تفاوت های بسیاری دارد. علت این تفاوت ها، شبیه نبودن هدف های این نوع سیستم ها می باشد. اما این دو سیستم حسابداری در چه مواردی با هم متفاوت هستند؟

 • منابع مالی
 • صورت های مالی شرکت
 • نوع مالکیت
 • در ضرورت رعایت کنترل بودجه
 • ضرورت نگهداری از حساب های مالی مستقل
 • شیوه ثبت دارایی ها
 • مبنای حسابداری

سیستم حسابداری دولتی موجب سرعت، کیفیت و دقت در ثبت و بررسی اطلاعات و تنظیم حساب های مالی می شود. همانطور که گفتیم اصول این نوع حسابداری با حسابداری بازرگانی متفاوت است. به عنوان مثال این نوع سیستم بر اساس تحلیل بنیادی از دستورالعمل های صادره به وسیله وزارت امور اقتصاد و دارایی طراحی شده است. برای سرعت، دقت و کیفیت بهتر ثبت اطلاعات، پیاده سازی سیستم های حسابداری دولتی یک مزیت محسوب می شود. این سیستم موجب افزایش دقت در ثبت اطلاعات مالی، سادگی در ایجاد گزارش های مالی، امکان بهبود تصمیم گیری ها و دسترسی سریع و بی واسطه به اطلاعات می شود.

به دلیل امکانات و ابزار های این سیستم مانند پشتیبانی از کدینگ وزارت امور اقتصاد و دارایی، امکان صدور سند های حسابداری موقت، پشتیبانی از فرایندهای شرکت های دولتی و ثبت عملیات حسابداری استفاده از این نوع سیستم حسابداری رایج می باشد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست