حسابداری مالی | استانداردهای حسابداری مالی

راهنمای مطالعه


 • استانداردهای حسابداری مالی
 • فرصت های شغلی حسابداری مالی
 • صورتهای مالی مورد استفاده در حسابداری مالی
 • تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی چیست؟
 • هدف از حسابداری مالی

به خلاصه سازی، گزارش معاملات و ثبت یک کسب و کار حسابداری مالی (Financial accounting) گفته می شود. در واقع حسابداری مالی فرایند تهیه صورتحساب های مالی شرکتها برای نشان دادن عملکرد و موقعیت مالی شان در خارج از شرکت است. از این صورت حساب ها برای ثبت فعالیت های مالی سرمایه گذاران، طلبکاران، تأمین کنندگان و مشتریان استفاده می شود.

یکی از مهمترین تفاوت های حسابداری مالی با حسابداری مدیریتی، تهیه گزارش ها و پیش بینی های دقیق برای مدیران داخل شرکت است. اکثر شرکتها، صورتهای مالی سه ماهه و سالانه را که در اختیار سهامداران و عموم سرمایه گذار قرار می دهند، جمع می کنند. چهار صورت اساسی مالی وجود دارد که برای نشان دادن عملکرد مالی یک شرکت استفاده می شود:

1-صورتحساب درآمد که به آن سود و زیان نیز گفته می شود و یک دوره زمانی خاص را در بر می گیرد
سود ، درآمد – هزینه = درآمد خالص

2- ترازنامه که عبارت است از اظهار دارایی و بدهی در پایان دوره حسابداری. به عبارت دیگر ترازنامه تصویر لحظه ای مالی در یک زمان خاص است.
ترازنامه ، دارایی = بدهی + حقوق صاحبان سهام

3- سهام سهامداران که میزان تأمین مالی است که از طریق سهامداران و با سرمایه مشارکت تأمین می شود.

4- صورتحساب جریان نقدی بر خلاف درآمد خالص در صورت سود، جریان واقعی پول نقد به داخل و خارج از شرکت را برای مدت زمانی خاص نشان می دهد. این صورتحساب جریان پول نقد ناشی از فعالیتهای سرمایه گذاری و فعالیتهای تأمین مالی را نشان می دهد.

استانداردهای حسابداری مالی

صورتهای مالی باید مطابق با استانداردهای حسابداری حسابداری و الزامات قانونی باشند. به عنوان مثال در ایالات متحده هیئت استانداردهای حسابداری مالی (FASB)، استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی را تعیین می کند. شرکتهای دارای معامله عمومی نیز باید الزامات کمیسیون بورس و اوراق بهادار را رعایت کنند. هیئت استاندارد بین المللی حسابداری (IASB) برای تهیه استانداردهای گزارشگری مالی پذیرفته شده بین المللی تلاش می کند. استانداردهای FASB و IASB در برخی مناطق متفاوت است. در حال حاضر تغییرات گسترده ای در حال انجام است تا استانداردها را تراز کند و حسابداری در آن سوی مرزها در دنیای تجارت فزاینده جهانی آسانتر شود.

اما استاندارد های حسابداری مالی در ایران چه می باشد؟ در ایران هر ساله تعدادی از استاندارد های مختلفی از حسابداری مالی منتشر می شود. برخی از این استاندارد های منتشر شده شامل:

 • ارائه صورت های مالی
 • صورت جریان های نقدی
 • درآمد عملیاتی
 • ذخایر و بدهی های احتمالی و دارایی های احتمالی
 • حسابداری موجودی مواد و کالا
 • حسابداری پیمان های بلند مدت
 • حسابداری مالی کمک های بلاعوض دولت
 • حسابداری مخارج تامین مالی
 • نحوه ارائه دارایی های جاری و بدهی های جاری
 • ترکیب های تجاری
 • حسابداری اجاره ها
 • گزارش گری مالی میان دوره ای
 • دارایی های غیر جاری نگهداری شده برای فروش
 • کاهش ارزش دارایی ها
 • مالیات بر درآمد
 • مزایای بازنشستگی کارکنان

فرصت های شغلی حسابداری مالی

فرصت های شغلی زیادی برای یک حسابدار مالی هم در بخش های دولتی و هم در بخش خصوصی وجود دارد. وظایف حسابدار مالی ممکن است با وظایف یک حسابدار عمومی متفاوت باشد. حسابداری مالی یک بخش خاص از حسابداری است که شامل یک فرآیند ثبت، جمع بندی و گزارش بی شمار معاملات ناشی از عملیات تجاری در طی یک دوره زمانی است.

این معاملات در تهیه صورتهای مالی از جمله ترازنامه، صورتحساب درآمد و صورتحساب جریان وجوه نقد خلاصه می شود که عملکرد عملیاتی شرکت را در مدت معینی ثبت می کند.اما روش انجام حسابداری مالی چگونه است؟

حسابداری مالی از یک سری اصول حسابداری و استانداردها استفاده می کند. انتخاب اصول حسابداری برای استفاده در دوره حسابداری مالی به الزامات نظارتی و گزارشگری که مشاغل با آن روبرو هستند، بستگی دارد. در شرکتهای عمومی حسابداری مالی را مطابق با اصول حسابداری پذیرفته شده و استاندارد انجام می دهند. ایجاد این اصول حسابداری به منظور ارائه اطلاعات مداوم به سرمایه گذاران، طلبکاران، تنظیم کننده ها و مقامات مالیاتی است.

صورتهای مالی مورد استفاده در حسابداری مالی

صورتهای مالی مورد استفاده در حسابداری مالی 5 طبقه بندی اصلی داده های مالی را ارائه می دهد: درآمد، هزینه، دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام. شرکتهای عمومی بین المللی به طور مکرر صورتهای مالی شرکت را مطابق با استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی، گزارش می دهند.

حسابداری مالی منجر به تعیین درآمد خالص در پایین صورت سود می شود. دارایی ها، بدهیها و حسابهای سهام در ترازنامه گزارش می شوند. ترازنامه از حسابداری مالی برای گزارش مالکیت منافع اقتصادی آینده شرکت استفاده می کند. حسابداری مالی ممکن است با استفاده از روش تعهدی، روش نقدی یا ترکیبی از این دو انجام شود:

 • حسابداری تعهدی مستلزم ثبت معاملات است که در آن معاملات انجام شده و درآمد، قابل تشخیص است.
 • حسابداری وجه نقد مستلزم ثبت معاملات فقط با مبادله نقدی است. درآمد فقط پس از دریافت ثبت می شود و هزینه ها فقط پس از پرداخت تعهد ثبت می شود.

تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی چیست؟

تفاوت اساسی بین حسابداری مالی و مدیریتی در این است که حسابداری مالی با هدف ارائه اطلاعات به طرفهای خارج از سازمان انجام می شود، در حالی که اطلاعات حسابداری مدیریتی با هدف کمک به مدیران درون سازمان است. تهیه صورتهای مالی با استفاده از اصول حسابداری بیشتر مربوط به سازمانهای نظارتی و مؤسسات مالی است

از آنجا که صورتهای مالی خارجی توسط افراد زیادی به روشهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، حسابداری مالی قواعد متداولی را دارد که به عنوان اصول حسابداری به طور کلی پذیرفته شده است و به عنوان استانداردهای حسابداری شناخته می شوند. بنابراین، حسابداری مالی یک شاخه تخصصی حسابداری است که سوابق معاملات مالی یک شرکت را ثبت می کند. در حسابداری مدیریتی، گزارش ها بیشتر به صورت ماهانه برای برنامه ریزی داخلی، کنترل و تصمیم گیری ایجاد می شوند. هدف این گزارشها از نظر مدیریتی تهیه ابزارهای مناسب برای اهداف بودجه برای تصمیم گیرندگان است

هدف از حسابداری مالی

هدف کلی حسابداری مالی ایجاد اطلاعات یا صورتهای مالی است که می تواند توسط همه کاربران خارجی برای پایه گذاری تصمیمات مالی خود مبنی بر اینکه آیا این تصمیمات شامل وام گرفتن یا سرمایه گذاری پول است، ایجاد شود.حسابداری برای کاربران داخلی به طور معمول حسابداری مدیریتی محسوب می شود و تابع استانداردها و الزامات کمتری است.

اگر در پرسشی در مورد حسابداری دارید از قسمت پرسش و پاسخ مطرح نمایید

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست