رویداد مالی چیست؟

راهنمای مطالعه


  • انواع رویدادهای مالی
  • تاثیر رویدادهای مالی بر معادله حسابداری

رویداد مالی در حسابداری فعالیتی است که بر یکی از عناصر معادله اصلی حسابداری موثر باشد. این عناصر شامل دارایی، بدهی و سرمایه صاحبان سهام می باشد. در این معادله در یک طرف گروه دارایی و در طرف دیگر گروه بدهی و سرمایه قرار دارد. درو اقع هر گونه تغییر در عناصر اصلی معادله حسابداری توسط معاملات و عملیات های مالی را رویداد مالی می گویند. اما معادله اصلی حسابداری چیست؟ معادله اصلی حسابداری یک فرمول ثابت در حسابداری محسوب می شود.

در واقع تجمیع بدهی و سرمایه برابر با دارایی شرکت می باشد. این فرمول به عنوان معادله اصلی حسابداری در نظر گرفته می شود و گروه درآمد و هزینه به عنوان تعیین کننده سود و زیان در سرمایه صاحبان سهام است و در این معادله قرار ندارد. به طور کلی دو نوع رویداد مالی وجود دارد. در ادامه به توضیح هر کدام از این رویداد های مالی می پردازیم.

حتما بخوانید : تنخواه گزدانی

انواع رویدادهای مالی

همانطور که اشاره شد دو نوع رویداد مالی در یک موسسه وجود دارد. رویداد مالی درون سازمانی و رویدادهای مالی برون سازمانی. در ادامه به شرح هر کدام از این رویداد ها خواهیم پرداخت:

رویداد مالی درون سازمانی: در رویداد درون سازمانی تمامی رویدادهای مالی داخل شرکت بررسی می شود. عملیات مالی داخلی در شرکت منجر به ایجاد رویداد های مالی درون سازمانی می شود. تمامی این رویداد های مالی در سند حسابداری داخلی ایجاد می شود. در واقع در این رویداد ها ثبت و پردازش مدارک مرتبط با حساب انجام می شود.

رویداد مالی برون سازمانی: تمامی معاملات و عملیات های مالی شرکت با سایر شرکت ها و یا اشخاص خارج از شرکت را رویدادهای مالی برون سازمانی می گویند. امکان استخراج ثبت و پردازش این اسناد مانند رسیدهای پرداخت و دریافت نقدی و صورتحساب خرید و فروش وجود دارد. اسناد دریافتی نیز در گروه دارایی جاری هستند.، موجودی کالا، اموال ، زمین و ساختمان در زمره دارایی های بلند مدت قرار می گیرند.

تاثیر رویدادهای مالی بر معادله حسابداری

رویداد های مالی ( معاملات و عملیات مالی شرکت) موجب تغییر در عناصر معادله شامل دارایی، بدهی و سرمایه می گردد. اما آیا رویدادهای مالی بروی معادله حسابداری تاثیر گذار هستند؟ در جواب این سوال باید بگوییم که رویداد های مالی تنها در دو حالت روی معادله اصلی حسابداری می تواند تاثیرگذار باشد

تاثیر روی 2 طرف معادله: این نوع رویداد مالی موجب ایجاد تغییر در یک حساب در سمت راست و یک حساب نیز در سمت چپ معادله می شود. طرف سمت راست معادله شامل حساب هایی با ماهیت بدهکار است و طرف سمت چپ معادله مربوط به حساب های با ماهیت بستانکار می باشد.
دارایی = بدهی + سرمایه

تاثیر روی یک طرف معامله: در این نوع رویداد فقط حساب های یک طرف معادله اصلی حسابداری تحت تاثیر قرار می گیرند. این موضوع هنگام دریافت چک از مشتریان بدهکار به وجود می آید. باید به این نکته توجه کنیم که رویداد مالی به معنای دریافت و یا پرداخت های تماما نقدی نمی باشد.

رویداد های مالی منجر به تغییر در دارایی ، بدهی و سرمایه شرکت می شود. در حقیقت افزایش یا کاهش این عناصر رویداد مالی محسوب می شود. یکی از روش های ثبت رویداد های مالی استفاده از نرم افزار حسابداری آنلاین می باشد. برای هر رویداد مالی یک سند حسابداری باید ثبت گردد.

بنابراین تغییر در دارایی های یک شرکت و موسسه رویداد مالی محسوب می شود. د ارایی های شرکت به دو دسته دارایی های جاری و بلند مدت تقسیم می شوند. موجودی و پول نقد یک شرکت دارایی جاری آن شرکت هستند. حساب های دریافتنی نیز طلب شرکت از مشتریان و در گروه دارایی های جاری قرار دارد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست