ضمانت نامه بانکی چیست و چه کابردی دارد؟

راهنمای مطالعه


  • انواع ضمانتنامه هاي بانکي

تمامی بانک ها در برابر صدور قرارداد متقاضی با کارفرما دارای تعهداتی می باشند. در واقع این تعهد به پرداخت وجه مورد ضمانت، به صورت غیر قابل بازگشت است. ممکن است کارفرما به دلایل مشخصی وجه ضمانت نامه بانکی را درخواست کند. در این صورت بانک موظف است بدون هیچگونه قید و شرطی وجه ضمانت را به کارفرما پرداخت کند. اما ضمانت نامه بانکی چه کاربردی دارد؟

به طور کلی ضمانت به پذیرفتن دین مال دیگری اطلاق می شود. در مورد کلیه ضمانت نامه ها از جمله ضمانت نامه بانکی، پرداخت خسارات احتمالی جزء ضمانت محسوب نمی شود. کابرد ضمانتنامه بانکی بیشتر برای کسب سود، کمک به رشد اقتصادی و تسهیل مبادلات اقتصادی است. متقاضی ضمانت نامه بانکی، به عنوان پشتوانه وثیقه ای را به بانک واگذار می کند.

انواع ضمانتنامه های بانکی

همانطور که اشاره شد از خدمات بانکی، صدور انواع ضمانت نامه ها بر اساس توافق طرفین می باشد. در ادامه انواع ضمانت نامه های بانکی از نظر موضوعی را شرح خواهیم داد:

صدور ضمانت نامه شرکت در مناقصه و مزایده: کلیه شرکت ها در بخش های خصوصی و دولتی، برای فروش کالا و خدمات به صورت بین المللی و یا خرید کالا و اجرای طرح های مختلف باید از طریق رسانه های گروهی و جراید و روزنامه ها ، مبلغ پیشنهادی خود را ارائه دهند و به اصطلاح در مناقصه و مزایده شرکت کنند. این سازمان ها باید علاوه بر ارائه ضمانت نامه بانک، کلیه مشخصات و پیشنهادات خود را اعلام کنند.

صدور ضمانت نامه حسن انجام تعهدات و کار: همانطور که گفتیم شرکت های دولتی و خصوصی برای شرکت در مناقصه و مزایده ، قیمت های پیشنهادی خود را به همراه ضمانت نامه بانکی ارائه می دهند. بعد از مشخص شدن نتیجه برنده مناقصه احتمال دارد که ذینفع ضمانت نامه بانکی حسن انجام کار را درخواست کند. این عمل به منظور تضمین اجرای صحیح پروژه انجام می گیرد. بنابراین در صورت درخواست ذینفع، ضمانت نامه بانکی حسن انجام کار در اختیار کارفرما می باشد. در صورت عمل نکردن مجری طرح به وظایف و تعهدات و یا راضی نبودن کارفرما از آن ، میتوان بابت آن خسارت دریافت کرد. معمولا بر اساس قرادداد بین طرفین میزان ضمانت نامه حسن انجام کار، بین 5 تا 10 درصد می باشد.

صدور ضمانت نامه پیش پرداخت بانکی: به طو معمول برای تجهیز کارگاه و تقویت بنیه مالی پیمانکار ، درصدی از میزان مبلغ قرارداد از طرف کارفرما به پیمانکار به صورت پیش پرداخت داده می شود. این امر در مرحله ای از انجام کار با توافق طرفین انجام می شود. بدیهی است که این توافق تنها بعد از انعقاد قرارداد بین کارفرما و پیمانکار صورت می گیرد.

صدور ضمانت نامه کسور وجه الضمان: پرداخت های میانی در قرارداد های پروژه ای یک امر معمول تلقی می گردد. در این صورت پیمانکار صورت وضعیت هزینه های انجام شده را در هر مرحله از کار با در نظر گرفتن میزان پیشرفت پروژه برای کارفرما ارسال می کند. در صورت تایید کارفرما با کسر درصد مشخصی از صورت وضعیت ارسالی ، به عنوان کسور وجه الضمان ، بقیه هزینه به پیمانکار پرداخت می شود.

با دریافت پرداخت های میانی از طرف کارفرما، نقدینگی لازم برای ادامه عملیات پروژه در اختیار کارفرما قرار می گیرد. کارفرما مبالغ کسر شده به عنوان کسور وجه الضمان را نزد خود نگه می دارد. در انتهای پروژه و درصورت اطمینان از حسن انجام کار، مبالغ کسر شده به پیمانکار پرداخت می شود. بعد از پرداخت وجه کسر شده ، ضمانت نامه استرداد وجه الضمان صادر می شود.

صدور ضمانت نامه گمرکی: در صورتی که متقاضی ضمانت نامه بانکی، قصد حضور در نمایشگاه های بین المللی در خارج از کشور را داشته باشد برای وی ضمانت نامه گمرکی صادر می گردد. همچنین این نوع از ضمانت نامه برای مواقعی که نیاز به ورود تجهیزات برای انجام پروژه، از خارج از کشور است، صادر می شود. ضمانت نامه گمرکی دارای انواع مختلفی است:

  • ضمانت نامه ترخیص موقت کالا
  • ضمانت نامه پرداخت سود و عوارض گمرک
  • ضمانت نامه تزانزیت کالا
  • ضمانت نامه پاساوان کالا

صدور ضمانت نامه تعهد پرداخت ها: برخی از ضمانت نامه ها برای عمل به تعهدات پرداخت صادر می گردند. در حال حاضر به صورت چشمگیری ، تقاضای صدور ضمانت نامه تعهدات افزایش یافته است. از ضمانت نامه تعهد پرداخت برای تضمین فروش، اوراق قرضه، وام و انواع قرارداد های ساخت و اجرا استفاده می شود. در گذشته از اعتبار اسنادی به عنوان تعهد پرداخت استفاده می شد. مزیت ضمانت نامه تعهد پرداخت نسبت به اعتبار اسناد این است که ذینفع با مراجعه به بانک مورد نظر، وجه ضمانت نامه را درخواست کند. باتوجه به کاربرد های ضمانت نامه بانکی ، استفاده از آن می تواند منجر به سود و رشد اقتصادی بیشتر شود. درخواست ضمانت نامه ها منجر به پوشش ریسک در معاملات تجاری می شود. انواع دیگری از ضمانت نامه های بانکی مانند قضایی و رفع توقیف کشتی نیز وجود دارد.

پیشنهاد می کنم نرم افزار حسابداری آنلاین ما را در صفحه اصلی سایت بازدید فرمایید

این صفحه را به اشتراک بگذارید

                                                                                                 

                                                                  linkedin                    twitter                 telegram

پیشنهاد میکنیم این مقالات رو بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست