آنچه باید درخصوص حسابداری سیستمی بدانید

آنچه باید درخصوص حسابداری سیستمی بدانید

حسابداری سیستمی به جای شیوههای سنتی حسابداری جایگزینی مناسب و قدرتمند است. این سیستم نوین با پیشرفت فناوری و تکنولوژی به روشی پر‌طرفدار برای حسابداری مراکز و سازمانهای مختلف تبدیل شده است. در زمانهای گذشته، تمامی امور و فعالیتهای مالی به شیوه دستی توسط یک حسابدار انجام میشد. شیوه حسابداری سنتی روشی دشوار است و به دلیل اهمیت این مهم، صرفا باید توسط افراد مجرب و متخصص انجام شود. حسابداری سیستمی روشی است که طی آن گزارشهای مالی به سهولت تهیه میشود و گزارشی جامع و کامل را به افراد ارائه میدهد. در این گفتار برآنیم که شما را با اصول و روشهای این سیستم آشنا کنیم.

با حسابداری سیستمی بیشتر آشنا شویم

این سیستم متشکل از مجموعهای از اعضای به هم پیوسته است. سازمانها از این سیستم به موجب جمع آوری، ذخیره، مدیریت، پردازش، بازیابی و گزارش دادن اطلاعات مالی استفاده میکنند. سیستم حسابداری با ارائه گزارش‌ها از امور مالی به سازمانها این فرصت را میدهد که به تجزیه و تحلیل سازمانها بپردازد. گزارشهای به‌دست‌آمده، منبع موثقی برای اتخاذ تصمیم‌‌گیری‌های مالی و تجاری برای مراکز و سازمانهاست. سیستم حسابداری نوین شامل شیوههای حسابداری سنتی پذیرفته شده عمومی در کنار فناوری اطلاعات مدرن است. سیستم حسابداری یکی از سیستمهای ضروری در هر سازمانی به حساب میآید. این سیستم تحت تاثیر عوامل مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و غیره است.

افزونه ها و زیرسیستمها را در نظر بگیرید

کاربرد سیستم حسابداری در سازمانها

سیستم حسابداری کاربردهای زیاد و مفیدی برای سازمان‌ها، مراکز اداری، تجاری، اقتصادی و غیره دارد که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم.

تصمیم گیری درست

حسابداری سیستمی کمک شایانی به تصمیم گیری ذینفعان واحدهای مالی سازمان میکند. سیستم حسابداری اطلاعاتی را در اختیار افراد ذیل قرار میدهد و به آنها این فرصت را میدهد که با استفاده از این اطلاعات بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کنند. • استفاده‌کنندگان داخلی که شامل مجریان و مدیران میشود. • استفاده‌کنندگان خارجی نیز شامل سهامداران میشود. در واقع این سیستم حسابداری نوین، اطلاعات مورد نیاز تصمیم‌گیرندگان را در اختیار آنها قرار میدهد.

انتخاب راحت

سیستم مذکور این فرصت را در اختیار افراد قرار میدهد که از میان دایره گسترده انتخابات، اقدام به برگزیدن بهترین گزینه برای امور تجاری و اقتصادی کنند.

پیش برد برنامه راهبردی

حسابداری سیستمی با در دست داشتن گزارشهای هوشمندانه مالی در برنامههای راهبردی کمک ویژه‌ای به تصمیم‌گیرندگان میکند.

ویژگیهای سیستم حسابداری

حسابداری سیستمی که با به‌کارگیری فناوریهای نوین برای امور حسابداری در نظر گرفته شده است، از مزایا و ویژگیهای قابل توجهی بهره‌مند است. در ادامه برخی از این ویژگیها را بررسی میکنیم. پیشنهاد میکنیم مقاله برای تولیدی از چه نرم افزاری باید استفاده کرد مطالعه کنید.

گزارش‌های کاربردی و دقیق

یکی از موارد حائز اهمیت در پیشرفت تجاری انواع سازمانها، در اختیار داشتن گزارش‌های دقیق و صورت‌های مالی دوره‌ای است. دستهای از نرم افزارهای حسابداری امکان ارائه گزارشهای تحلیلی را به شما میدهند. با تکیه بر این نرم افزارها، فرصت بررسی تاثیر تصمیمات پیشین خود را دارید. همچنین این نرم افزارهای حسابداری چشم‌اندازی دقیق از آینده شغلیتان را به شما میدهند.

افزونه ها و زیرسیستمها را در نظر بگیرید

به‌روز بودن

سیستمهای حسابداری قوی از جنبه طراحی نرم‌افزاری به‌روز هستند، این سیستم ها تمامی اصول و استانداردهای حسابداری و مالی را رعایت کرده‌اند. نرم‌افزار حسابداری و مالی، نرم‌افزار حسابداری آنلاین، نرم‌افزار حسابداری شرکتی، نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی، نرم‌افزار حسابداری تولیدی و نرم‌افزار حسابداری پیشرفته از‌جمله این سیستمها هستند. امکان اجرا و نصب سیستمهای مذکور، در سیستمهای مختلف کامپیوتری وجود دارد. این نرم‌افزارها به‌نحوی طراحی شده‌اند که با تمامی سیستم عاملهای مختلف سازگاری دارند. این سیستمهای حسابداری ‌طبق جدیدترین قوانین مالیاتی، بیمه‌ای، حقوقی و غیره به‌روز شده‌اند.

یکپارچگی

در مشاغل و کسب‌و‌کارهای مختلف، امور مالی و حسابداری از اصلی‌ترین عناصر هستند. این امور شامل شاخههای متعددی است که عبارت‌اند از:.  عملیات چک‌ها؛  کنترل حساب‌های بانکی؛  انبارداری؛  مدیریت فروش؛  خرید از تامین‌کنندگان؛  محاسبه دستمزد کارمندان و کارگران؛  کنترل نقدینگی؛  صدور فاکتور فروش؛  ثبت لیست‌های خرید؛  هزینه‌های جاری. اطلاعات مختلف وارد حسابداری سیستمی میشوند، این اطلاعات در این سیستم به صورت واحد و یکپارچه در‌میآید. در گام بعدی سیستم این اطلاعات را بررسی کرده و صورتهای مالی دورهای را ارائه میکند. این صورتهای مالی شامل گزارش سود و زیان و سرمایه شرکت میشود؛ لذا اتصال شاخه‌های مختلف حسابرسی به نرم‌افزار و وجود یک سیستم مرکزی جامع نیز از ویژگی‌های مهم و ضروری نرم‌افزارهای حسابداری است.

افزونه ها و زیرسیستمها را در نظر بگیرید

انعطاف پذیری

نرم‌افزارهای حسابداری نام برده شده، قابلیت حذف یا اضافه برخی از امکانات را دارند. این ویژگی از جنبههای مختلفی اهمیت پیدا میکند. برای نمونه در مواردی که کسب‌و‌کارها بسط پیدا کرده و پیشرفت میکنند، لازم است‌ قسمت‌های گوناگون و زیرشاخه‌های متعدد به نرم‌افزار حسابداری اضافه شود. این بخش‌ها و قابلیت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:  تعدد گردش‌های مالی؛  اضافه شدن کارمندان؛  افزایش صندوق‌های فروش؛  افزایش موجودی انبار. در بعض موارد نیز با تغییر قوانین و استانداردهای مالی، سازمان مربوطه ملزم به افزودن بعضی قابلیت‌ها‌ست. همچنین ممکن است خواستار تغییر امکانات تعریف‌شده قبلی باشد. نرم‌افزارهای حسابداری با برخورداری از قابلیت تغییر دستورهای کامپیوتری و کدهای زیرساختی در مواقع لازم دستورها، استانداردها و فرمت‌هایشان به‌روز میشود.

اجزای سیستم اطلاعات حسابداری شامل چه بخشهایی است؟

شایان ذکر است که هر سیستم حسابداری متشکل از 6 بخش اصلی است. در ادامه این بخشها را تشریح می‌کنیم:

کارکنان

در حسابداری سیستمی کاربران سیستم اطلاعات حسابداری یکی از اعضای این سیستم پیشرفته تلقی میشوند.

روشها و دستورالعملها

این روشها و راهکارها به موجب انجام اموری نظیر جمع‌آوری، مدیریت و ذخیره‌‌سازی دادههای مالی در پیش گرفته میشوند.

دادهها

بخش دادههای حسابداری سیستمی در واقع اقدام به ارائه جزئیات و کلیات اطلاعات مالی سازمانها و غیره میکند.

نرم‌افزار

برنامههای نرم‌افزاری یکی از حائز اهمیت‌ترین بخشهای سیستم حسابداری هستند. این برنامهها به سبب پردازش دادهها طراحی شده‌اند.

زیرساخت فناوری اطلاعات

این بخش متشکل از انواع سیستمها و شبکههای کامپیوتری است. این حوزه فرصت تبادل اطلاعات با افراد مرتبط را میدهد.

افزونه ها و زیرسیستمها را در نظر بگیرید

کنترلهای داخلی و اقدامات امنیتی

از آنجایی که اطلاعات حسابداری و مالی سازمانهای مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است، لازم است بخشی برای حفظ امنیت آنها در نظر گرفته شود. این حوزه مربوط به مسائل امنیتی درونی سیستم میشود. همچنین این بخش از دادهها و اطلاعات مالی ایجاد شده حفاظت میکند.

فرآیند اجرای سیستم اطلاعات حسابداری چیست؟

سیستمهای اطلاعات حسابداری شامل فرآیندهای مشخصی میشوند. ورود دادهها، پردازش دادهها، ستاده‌ها و بازخورد، از‌جمله بخشهای تشکیل‌دهنده حسابداری سیستمی هستند. در ادمه این موارد را به تفصیل توضیح میدهیم.

ورود دادهها

در سیستم حسابداری ثبت رویدادهای مختلف طبق اسناد و مدارک اولیه صورت میگیرد. این اسناد و مدارک در حقیقت شامل فاکتورهای خرید، صورتحساب فروش، رسید دریافتها وپرداخت های نقدی و غیره است که دادههای سیستم را تشکیل میدهند.

پردازش دادهها

پس از ورود دادهها به حسابداری سیستمی، نوبت به مرحله پردازش دادهها میرسد. مرحله پردازش به شیوه زیر صورت میگیرد:

گام نخست در پردازش دادهها

در اولین مرحله از پردازش دادهها تاثیر اسناد و مدارک اولیه بر تمامی دارایی، بدهی، هزینه، درآمد و حقوق صاحبان سرمایه موسسه بررسی میشود. همچنین هر یک از موارد بدهکار یا بستانکار در برگه حسابداری درج و ثبت شده و در‌نهایت به دفاتر روزنامه عمومی منتقل میشوند.

دومین مرحله پردازش دادهها

ثبتهایی که در دفاتر عمومی و اختصاصی انجام میشود، باید به حسابهای مربوطه در دفتر کل منتقل شود.

نقش دفاتر معین در پردازش دادهها

چنانچه در حسابداری سیستمی با حجمی بالا از رویدادهای مالی یا حساب دفتری کل مواجه شویم، برای دستیابی به اطلاعات تفضیلی و جزئیتر باید از دفاتر یا کارتهای معین استفاد شود.

افزونه ها و زیرسیستمها را در نظر بگیرید

ستاده ها

برآورد پردازش دادهها در حسابداری سیستمی، اطلاعات مالی و صورت گزارش‌های مالی است. خروجی این موارد باید قابل اتکا، بادقت، موجز، مفید، به‌موقع و در ارتباط با تصمیم‌گیری سازمان‌ها باشد.

بازخورد

در حسابداری سیستمی، صحت ثبت انواع رویدادهای مالی در دفتر روزنامه ثبت میشود. در انتهای هر ماه این موارد همراه با تراز آزمایشی تایید میشوند. لازم است ذکر شود که تراز آزمایشی به‌عنوان ستاده سیستم حسابداری مدنظر قرار گرفته میشود. این تراز درواقع مبنایی برای کنترل پردازش اطلاعات برای بازخورد است. بر‌اساس این تراز برخی از اطلاعات استخراج‌شده، پس از تغییرات به موجب اصلاح، به صورت دادههای جدید وارد سیستم حسابداری میشوند.

سخن آخر

در زمانهای گذشته افراد برای امور مالی و حسابرسیهای خود از روشهای سنتی استفاده میکردند. این روش اگرچه برای موارد بسیاری در گذشته مطلوب بوده است؛ ولی امروزه کاربرد چندانی ندارد. در عصر نوین با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر افراد تنها با نصب سیستم‌های حسابداری مخصوص به‌راحتی از قابلیتهای مختلفی بهره‌مند میشوند.

افزونه ها و زیرسیستمها را در نظر بگیرید

یکی از مزایای مهم این روش، بی‌خطا بودن آن است. این روش مقرون‌به‌صرفه‌تر و سریعتر از روش سنتی است و قابلیتهای بی‌شمارش‌، آن را به بهترین روش تبدیل کرده است. حسابداری سیستمی امروزه در سازمانها، مراکز، ادارات و غیره تاثیر بسزایی دارد. این شیوه حسابداری نرم افزارهای مختلفی را برای انجام امور مالی و حسابرسی در اختیار شما قرار داده است. نرم‌افزار حسابداری و مالی، نرم‌افزار حسابداری آنلاین، نرم‌افزار حسابداری شرکتی، نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی، نرم‌افزار حسابداری تولیدی و نرم‌افزار حسابداری پیشرفته از‌جمله نرم‌افزارهای یاری‌رسان شما در رسیدگی به امور مالی شما هستند.

این صفحه را به اشتراک بگذارید