بارکدخوان


بارکد چیست ؟

بارکد یک مجموعه کدگذاری شده از خطوط و فضاها با عرض های مختلف است که می تواند اسکن شده و به صورت اعداد تفسیر شود تا یک محصول را شناسایی نماید.

دستگاه بارکدخوان به یکی پرکاربردترین دستگاه‌های مورد استفاده در هر مرکز خرید تبدیل شده است، بارکدهای روی کالاها را مانند یک پویشگر قرائت کرده و اطلاعات محصول را به شکل بصری ثبت می‌نماید. این دستگاه الکترونیکی که برای مصارف اقتصادی طراحی شده؛ باعث بهبود عملکرد فروشگاه‌ها می شود

فواید استفاده از بارکد خوان

  • زمانی که اطلاعات محصولات به‌صورت سنتی و دستی وارد می‌شود، به دلیل دخالت نیروی انسانی ممکن است گاهی اشتباهاتی رخ دهد. اما با استفاده از این دستگاه می‌توانید میزان چنین خطاهای سهوی را به طرز چشمگیری کاهش دهید.
  • اطلاعات را به شیوه آسان‌تر و سریع‌تری می‌توان دسته‌بندی نمود
  • دسترسی به اطلاعات ثبت شده در زمان کمتری ممکن می‌شود و می‌توانید از صحت اطلاعات دریافتی مطمئن باشید

چند نوع بارکد وجود دارد؟

بارکدهای خطی : مجموعه‌ای از خطوطی که با قطرها و فاصله‌های متفاوت در کنار هم قرار گرفته‌اند و حاوی ویژگی‌ها و مشخصات خاصی باشند؛ یک بارکد خطی یا یک‌بعدی را تشکیل می‌دهند: بارکدهای ماتریس : بارکدهای مربعی سیاه و سفیدی را که یک فضای شطرنج‌ مانند ایجاد کرده و در برگیرنده اطلاعات بیشتری از جزییات محصول می‌باشند بارکدهای ماتریسی یا دوبعدی می‌گویند.

تعریف کلی در مورد کیت استفاده از بارکد خوان:

در هنگام استفاده از بارکدخوان و چاپ بارکد در نرم افزار هلو فرض بر این است که کالاهای کاربر دارای بارکد میباشد.کاربر در صورت استفاده از این امکان می تواند کالای خود را توسط دستگاه بارکدخوان در فاکتور جستجو کرده وکالای مورد نظر را درلیست کالاهای فاکتور در حال صدور و یا اصلاح اضافه نماید. پس در واقع دستگاه بارکدخوان جهت کنترل دقیق ورود و خروج انبار ، سرعت بخشیدن به کار ، بالا بردن حداکثر دقت و حداقل خطا در هنگام کنترل موجودی کالا و … کاربرد دارد

فهرست